Як облікова ставка впливає на наше життя

З сьогоднішнього дня, облікова ставка в Україні, черговий раз знижена з 10% до 8%. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль вже привітав таке рішення НБУ. Основна причина зниження облікової ставки монетарною комісією Національного банку – підтримка бізнесу в умовах пандемії COVID-19. Але чи допоможе це і наскільки своєчасним є таке рішення, спробуємо розібратися нижче.

Облікова ставка або ставка рефінансування, що це?

Облікова ставка – це інструмент регулювання центробанком міжбанківського ринку. Простими словами, це відсоток, за яким, в нашому випадку НБУ, видає кредити як державним банкам, наприклад – Приватбанк, так і іншим комерційним.

Саме від неї залежить під яким відсотком можуть видати кредит під заставу авто, нерухомості, землі і т.д. Ще вона впливає на:

  • відсоток по депозитах;
  • іпотеку;
  • інфляцію;
  • курс національної валюти.

Як змінювалася облікова ставка в Україні з початку кризи

З 2013 року, облікова ставка змінювалася неодноразово. Найнижче вона була влітку 2013. З початком драматичних подій нашої країни: Майдан, анексія Криму, початку війни на сході України, облікова ставка різко поповзла вгору. Це і зрозуміло, адже країна втратила багато активів в самому півострові, величезні підприємства на окупованих нині територіях Донецької та Луганської областей. Додайте скажений відтік капіталу, тривала політична криза і вже в на початку 2015 року ставка становила – 19,5%. Максимальний показник був навесні і влітку того ж року – 30%. Причина такої високої ставки – прискорення інфляції до 43,3%

Підняття ставки рефінансування уповільнює економічний розвиток країни але й уповільнює інфляцію, зниження працює навпаки. На сьогодні її різко понизили, як писалося вище, для підтримку бізнесу в період пандемії, але такі фактори, як:

  • уповільненні інфляції до 2,3% в березні;
  • очікування на відновлення економіки в другій половині 2020 року;
  • прийняття потрібних законів і очікування наступного траншу МВФ;
  • невелике прискорення інфляції, до 6% до кінця року, за прогнозами НБУ;
  • політичне рішення.

Все це підштовхнуло комісію головного державного банку пом’якшити монетарну політику.

Іпотека за новою ставкою

Іпотека – це кредит під заставу нерухомості при якому майно залишається у позичальника. У разі, невиконання угоди, кредитор має право реалізувати нерухомість позичальника.

До карантину, президент Зеленський озвучував плани досягти досягти 8-9% по іпотеці, тобто, коли можна буде отримати кредит під заставу квартири, дачі, будинку, нежитлового приміщення вже до осені цього року. Але ринок кредитної нерухомості слабо регульований, тому очікувати швидкого здешевлення кредитів не варто.

Курс національної валюти

Облікова ставка так само впливає на коливання гривні в такий спосіб. Облігації внутрішньодержавного позики (ОВДП) орієнтуються на облікову ставку. Чим вона нижче, тим нижчі відсотки під облігації, відповідно, менший приплив іноземних інвесторів і більше зміцнення гривні, що і сталося в 2019 році.

В цілому, зниження облікової ставки, в період низької інфляції – правильний хід, який повинен підштовхнути бізнес, брати більше кредитів, прискорюючи економічне зростання країни. Але пандемія коронавирусу і глобальна економічна криза, можуть внести свої корективи.

Оставте отзыв

Your email address will not be published.